PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=119514}

Pan od muzyki

Les choristes
8,0 108 205
ocen
8,0 10 1 108205
7,3 15
ocen krytyków
Pan od muzyki
powrót do forum filmu Pan od muzyki

Nie wiem, w jakie słowa ubrać moje rozczarowanie. Spodziewałam się filmu pięknego. Owszem, zdjęcia bywały trafione, ale cóż z tego? Zakończenie stało się jasne wraz z przekroczeniem murów internatu przez nauczyciela. Wiadomo: powojenny, samotny mesjasz odmieni życie chłopców sponiewieranych przez los.
Pisząc o naiwności mam na myśli skrajne uproszczenie fabuły. Przemiana dokonała się nagle - za bardzo raził kontrast sceny bijatyki (tendencyjnej do cna), a oświeconych chórzystów stojących w rzędzie. Uproszczono też dialogi i zaniedbano napoczęte wątki.
Prosty podział ludzi na bezwzględnie dobrych: Matka, Nauczyciel; potencjalnie dobrych: uczniowie; bezwzględnie złych: Dyrektor, Uczeń-Podpalacz. Takie kategorie, jasne od pierwszych minut filmu, bronią się tylko w kreskówkach. Dla mnie to jawna kpina z odbiorców, odebranie im możliwości samodzielnej oceny i refleksji.
Sceny, które wywołały jawny śmiech: ukazanie podpalacza na tle dzieła; wyjście grupy uratowanych dzieci zza mgły; scena pożegnania nauczyciela, i ostatecznie - bieg najmłodszego z dzieci za autobusem.
Jedyną pozytywną warstwą tego filmu jest muzyka - ale tylko po zamknięciu oczu. W połączeniu z wizją dostrzegamy źle podłożony obraz; solistę, któremu nie drga żadne ze ścięgien, nawet przy najwyższych tonach.
Temu filmowi się zwyczajnie nie wierzy. Nie da się z niego wycisnąć ani jednego wniosku. No, ewentualnie refleksja, że SZKODA ŻYCIA NA ZŁE FILMY.

ocenił(a) film na 8
makuu

Nie zgodzę się z Tobą, z filmu można wysnuć kilka wniosków min. że tak na prawdę w każdym z nas tkwi dobro, tylko druga osoba musi to dostrzec, musi dostrzec ten potencjał i go rozwinąć. Myślę, że gdyby ten podpalacz został dłużej w tej szkole to też by się zmienił.

ocenił(a) film na 4
r_madzialena

Owszem, ale takie wnioski można wysnuć już po przeczytaniu Biblii w wieku kilkunastu lat lub z obserwacji rzeczywistości. Od filmu wymagam więcej (zwłaszcza, jeśli reżyser sili się na ton moralizatorski).

ocenił(a) film na 7
r_madzialena

Większość personelu tej szkoły uważała, że do tych chłopców dotrzeć się nie da inaczej niż tylko 'po złości'... Brakowało im odpowiedniej perspektywy, byli zbyt zmęczeni by próbować 'po dobroci'. Aż pojawił się Clement Mathieu, który owe świeże spojrzenie posiadał. Bicie i krzyk Ci chłopcy na różne sposoby już mocno poznali. Przydało się inne podejście, które w końcu okazało się skuteczniejsze od poprzedniego. Oczywiście nie była to cudowna metoda, która zadziałała na wszystkich. Znalazł się jeden całkowicie odporny.
Ogółem kto widzi naiwność itd. to po prostu jakichś szczegółów nie potrafi lub nie chce zauważyć.

ocenił(a) film na 5
makuu

brawo brawo, choć nie podzielam Twoich ocen filmów, tu się absolutnie w krytyce zgadzam!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones